Чесні історії KAZKA

Ганна ПАНАХНО

18.02.2020 859 просмотров

Ви не чули про KAZKA? Де ви були останні три роки?! Саме стільки часу знадобилося Саші, Дімі і Нікіті, щоб полонити ефіри та серця фанатів у всьому світі. Понад 300 мільйонів переглядів найбільш відомої пісні гурту на YouTube — чи не найкращий подарунок до дня народження проєкту, який вони святкуватимуть на початку березня. Ми поговорили з музикантами про дорослішання, командну роботу, космополітизм і новий альбом, який презентує зовсім іншу KAZKA.

 

Арт-довідка

Гурт KAZKA заснували Саша Заріцька (вокал) і Нікіта Будаш (гітара, клавіші) 2017 року. Пізніше до команди приєднався Діма Мазуряк (духові).

Музиканти випустили два альбоми — «KARMA» і «NIRVANA» у жанрі «експериментальний поп» з елементами електрофольку. Творчість гурту також відносять до музики народів світу.

Проєкт очолив рейтинги в десятці країн — від Білорусі до Колумбії. Пісня «Плакала» потрапила до міжнародного чарту ТОР 10 Global Shazam. 

У 2011—2015­х Нікіта був учасником електропанк­гурту Dead Boys Girlfriend.

Саша в дитинстві займалась акробатичним рок­н­ролом, естрадними танцями і балетом. Окрім музики, захоплюється дизайном одягу.

Діма колекціонує духові інструменти. Серед понад 35 екземплярів найбільше цінує гуцульську дуду.

2019­го гурт узяв участь у благодійній програмі «Долонька». Спільно з фундацією «Дім Рональда Макдональда» презентував дитячу книжку «KAZKA. У пошуках себе». Усі кошти від продажу передали фундації на відкриття сімейних кімнат у лікарнях України.

Про любов до фольку, місію гурту та ювілейну вечірку

1 березня KAZKA виконується три роки. Як змінився гурт за цей час? Відчуваєте, що виросли як музиканти?

Саша: За ці три роки в нас з’явилися досвід, впевненість у собі та одне в одному. Хоча досі, коли виходжу на сцену, у мене тремтять коліна. Ми навчилися жити в божевільному ритмі та спокійніше реагувати на коментарі, які стосуються нашої творчості.

Нікіта: Насправді ці три роки були дуже насиченими. Водночас вони пронеслися як один день! Ми точно подорослішали.

Діма: І стали однією родиною. А от чи виросли як музиканти — вирішувати вам!

Як збираєтеся святкувати?

С.: Ми вирішили не розмінюватися на дрібниці. Тож збираємося голосно відсвяткувати день народження гурту 4 березня в київському Палаці спорту. Разом із режисером Анатолієм Єрохіним та неймовірною командою влаштуємо масштабне світлове шоу. Буде багато сучасних рішень і посилань до традицій. Ще більше — образів, світла і чесних історій. Буде круто.

Н.: До речі, запрошуємо весь Київ (і не тільки). Готуємося дуже ретельно — вечірка має стати визначною. Це буде новий рівень для нас. Найкраще шоу, у якому нам доводилося брати участь. Сподіваюся, ви вже всі з квитками?

Д.: Ми здивуємо колаборацією з іноземним артистом, якого ви точно знаєте, любите і слухаєте у навушниках. За планом щонайменше всі присутні відчують нірвану!

Над проєктом KAZKA працює ціла команда. Яка роль у творчому процесі кожного з вас?

Н.: Я — мультиінструменталіст, менше за всіх розмовляю та віднедавна читаю реп.

С.: Я співаю! І вдаю, ніби головна (насправді, всі знають, що всі ми танцюємо під дудку Діми).

Д.: Моя стихія — духові. Постійно поповнюю свою колекцію новими екземплярами, а музику KAZKA — новими звуками.

Що вас об’єднує? У чому місія гурту?

Д.: Наша місія — знайомити світ із традиційною українською музикою, яка може звучати сучасно, модно та підкорювати слухачів у всьому світі.

С.: Ми розповідаємо історії про щастя й біль, любов і розчарування, про кожного з нас.

Н.: А ще щодня доводимо, що музика не має кордонів — ані географічних, ані мовних, ані ментальних.

Що допомагає тримати баланс між сучасною музикою і фольком, не скочуючись до шароварщини? Хто для вас найбільший критик?

С.: Насправді в нас немає критиків, натомість є велика команда, яка працює на спільний результат. Ну і, звісно, бездоганний смак! (Усміхається.)

Д.: Над кожним треком працюємо доти, доки вся команда не вподобає запис. Інколи дискусії точаться місяцями, а деколи трек виходить із першого разу.

Н.: Цікаво, що пісня «Плакала» — одна з тих, які записали з першого разу. Натомість «Свята»  доопрацьовувалася довго й напружено. Закономірностей не знайшли.

С.: Етнічні мотиви одразу стали невіддільною частиною музики KAZKA. А з поя­вою Діми, який майстерно грає на трьох десятках духових інструментів, наша любов до фольку набула нової форми. Водночас ми всі — сучасні молоді люди. Слідкуємо за індустрією і відчуваємо тренди.

Про досвід, вчителів і провокації

Нікіто, ви працюєте в шоу­бізнесі з 2000­х. Знання кухні допомагають розвивати власний проєкт?

Н.: Думаю, я, як ніхто з нас трьох, знаю ціну роботі в команді справжніх професіоналів. Можу висловити свою думку, запропонувати ідею, але точно не стану сперечатися з людьми, які на сто відсотків розуміються на своїй справі. Крім того, я точно впевнений: стрибки на сцені з оголеним торсом ще не гарантують популярності.

Сашо, до створення гурту ви співали в караоке­клубі. Який досвід подарувала ця робота?

С.: Певно, зрозуміла, що не у всіх однаковий музичний смак. І це ок! Працювала в караоке лише рік, але це був дуже крутий досвід. По-перше, це була моя перша робота, пов’язана з музичною сферою. По-друге, за цей час усвідомила, що спів не розвага, а важка праця. Коли доводиться виходити до мікрофона з температурою, головним болем або ж просто в жахливому стані та розважати, швидко розумієш що до чого. По-третє, якби не та робота, ми б з вами сьогодні не розмовляли. Тож згадую той період життя із вдячністю.

Дімо, ви учень легендарного гуцульського музиканта-­віртуоза Романа Кумлика. Чого, крім гри на народних інструментах, навчилися в нього?

Д.: Тепер знаю, що справжній майстер не той, хто все вміє, а той, хто не втрачає зацікавленість і продовжує вчитися все життя. Крім того, зрозумів, що мені щастить: я не тільки познайомився з видатною людиною, але й став її учнем.  Ну і, звісно, все, що вмію як музикант, — не в останню чергу завдяки Роману Кумлику.

Чи є у KAZKA наставник, із яким ви на одній хвилі?

С.: Наш наставник — Юрій Нікітін. Не просто продюсер, а справжній друг і вчитель. Він, певно, єдиний, кого ми слухаємося беззаперечно. І не через контракт (як ви точно подумали), а через довіру й повагу до нього.

Д.: Щодо артистів, ми багато з ким спілкуємося, але якщо потрібно виділити когось одного — це точно Андрій Михайлович Данилко. Обожнюємо його.

Н.: Так, тут не посперечаєшся. Він був нашим наставником на початку — у шоу «Х-фактор». Ми й досі завжди радимося з ним щодо всіх важливих рішень.

Ваш другий альбом вже наробив галасу в Мережі. Чим «NIRVANA» стала для кожного з вас?

Д.: Цей альбом — шанс показати, якими ми стали сьогодні. З моменту презентації «KARMA» минуло кілька років. За цей час у нас були сотні концертів у десятках міст по всьому світу, тисячі глядачів і мільйони переглядів на YouTube. Ми подорослішали, змінилися, не раз злітали і падали. Хочемо поділитися цим багажем зі слухачами.

С.: «NIRVANA» — про страхи й подолання, які ми переживали за останні роки, про роботу над собою, яка дала змогу дійти туди, де ми є сьогодні, про кохання — бурхливе й непередбачуване, як стихія. Це новий рівень, якого хочемо досягти. І емоційний, і музичний. Сподіваємося, ви це відчуваєте під час прослуховування.

Н.: В альбомі багато аналогових синтів і різноманітних стилів. Порівнюючи з попереднім, він більш веселий і танцювальний. У платівці в кожного з наc — свої фаворити. Напевно, це говорить про те, що вона вийшла досить різнобічною.

С.: Також це ще один доказ того, що ми працюємо з найкращими авторами у світі. Сергій Локшин, Сергій Ранов, Андрій Ігнатченко — справжні професіонали, які створюють неймовірно глибокі музичні історії.

Які пісні з нового релізу ваші улюблені?

Д.: Мої фаворити — «Твоєї крові» і «Палала».

Н.: Для мене найбільш особлива й особиста пісня «Мало».

С.: Складно вибрати улюблений трек після того, як працювали над ними стільки часу. Але  хотіла б відзначити пісню «Випадок». Мені було зовсім непросто її записувати, адже в ній  почуєте не райдужну історію успіху, а чесну розповідь про випробування KAZKA. А ще це перша робота, в якій я стала співавторкою. Пишаюся цим!

Нещодавно ви презентували провокативний кліп на пісню «Палала», який зняв Алан Бадоєв. Про що це відео?

С.: Це наша найвідвертіша відеоробота. Моє найвідвертіше зізнання. Мій пошук себе, своєї привабливості, своєї краси. Вдячна Алану за те, що він зрозумів це. Показав мене справжньою та звабливою, такою, якою мене ще не бачили. Знали, що відео може викликати неоднозначну реакцію. Але ж «Палала» — про пристрасть і жагу, тож інакшого результату й не уявляли. У відео безліч символів. Червона нитка — почуття, що поєднують. Оголеність — людська природа. Вишивка — ідентифікація нас як українців. Алан — справжній талант, який створив не просто трендове відео, а реальний художній змістовний вислів. Ми в захваті від цієї роботи та сподіваємося незабаром попрацювати з ним знову.

Про відчуття дому, звички та світове визнання

Постійна зміна локацій — невіддільний складник життя музикантів. Що можете назвати своїм домом сьогодні?

Д.: Сьогодні й завжди єдине місце, у якому насправді відчуваю себе вдома, — село Іспас. З будь-якої точки планети щоразу з радістю повертаюся туди, де народився. І поки що кращого місця у світі не бачив. Я типовий гуцул!

С.: На відміну від Діми, я легко змінюю міста та домівки. Насправді у цьому — уся я. Ненавиджу довго затримуватися на одному місці, за першої нагоди беру квитки та вирушаю до нових пригод! За своє життя мала можливість повноцінно пожити в трьох містах. Я — космополітка! Та все ж дім — там, де мешкає моя мама, у Харкові.

Н.: Я знайшов для себе дуже зручну схему: мій дім там, де перебуваю я і моя робота. Адже з друзями можу зустрічатися в будь-якій точці планети, з рідними — спілкуватися скайпом. Світ такий великий, тож не обмежую себе кордонами однієї вулиці.

Окрім святкового концерту, де ще цьогоріч можна буде почути гурт наживо?

С.: Ойййй, ходять чутки, що KAZKA буде багато гастролювати. Не тільки Україною, а й світом! Наразі ведемо перемовини з багатьма організаторами. Поки не маю права говорити про щось конкретне, але обіцяю: «NIRVANA» почує вся планета!

Д.: Із того, чим можна ділитися: 8 березня у нас буде спільний концерт з VERKA SERDUCHKA у Німеччині, після чого вирушимо у великий тур містами України.

Як пісні KAZKA сприймають за кордоном?

С.: Приємно, що незалежно від країни люди дуже радісно зустрічають нас. Звісно, на концерти за кордоном приходять багато вихідців з України. Водночас ми бачили іноземців, які не знали української, але все одно підспівували. Це вражає!

Д.: Перед першим світовим туром трохи нервував, адже не був впевнений щодо реакції слухачів. Але публіка приймала нас так тепло, що іноді можна було на хвилинку забути, що ми не вдома. 

Н.: До того ж організатори американської частини гастролей запевнили, що так круто у Штатах не завжди зустрічають навіть іменитих виконавців із наших країв. Ми їм і повірили. А чому ні? Приємно!

Які звички найбільше характеризують вас?

С.: Мандрувати за першої можливості.

Д.: Всі свята проводити з родиною вдома.

Н.: Жартувати навіть тоді, коли цього робити не варто.

Героями якої казки уявляли себе в дитинстві?

С.: Я уявляла себе однією з диснеївських принцес. Але нещодавно вийшла справжня книжка про нас. «KAZKA. У пошуках себе» — історія про дівчину, яка має страхи й комплекси, але водночас віру і силу йти до своєї мрії. Вона долає всі перепони, внутрішні і зовнішні бар’єри та бореться за своє кохання і мрію співати на великій сцені.

Д.: Ідея створити казку на основі реальних подій із життя учасників гурту у Юрія Нікітіна з’явилася давно. Тож шукали тих, з ким могли б реалізувати цю ідею. І знайшли! Антон Сіяніка вигадав сюжет, Сашко Дерманський втілив історію у вірші, ілюстратори зробили малюнки, а видавці зібрали все до купи і створили реальну книжку.

Н.: Завдяки друкованій «KAZKA» тепер завжди знаємо, з якими героями казок асоціюємо себе. Дуже зручно!

Що вас ніколи не перестає дивувати?

С.: Класні люди навколо.

Н.: Дива!

Д.: Життя.